Rynek nieruchomości w naszym kraju jest ostatnio bardzo prężny. Coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego mieszkania, coraz więcej również oferuje sprzedaż mieszkań.

Lokale mieszkaniowe można nabyć w dwojaki sposób. Istnieje tak zwany rynek pierwotny i rynek wtórny. Pod tymi, być może niezrozumiałymi dla wszystkich na pierwszy rzut oka, kryją się dwa oczywiste fakty. Na Rynku pierwotnym sprzedaż mieszkań oferują deweloperzy, którzy dopiero co te oferowane na rynku lokale wybudowali. Jest to więc handel miejscami nowymi, jeszcze do tej pory nieużywanymi.

Na rynku wtórnym natomiast ogłaszają się dotychczasowi właściciele, którzy prawdopodobnie decydują się na sprzedaż mieszkań używanych, gdyż wzbogacili się na tyle, iż podjęli decyzję o wybudowaniu własnego domu, bądź też zakupie takiego. W tym przypadku mamy do czynienia z obrotem nieruchomościami już używanymi.

W przeciwieństwie do wielu rożnych innych produktów, przede wszystkim ruchomości, sprzedaż mieszkań używanych jest dużo pewniejszym sposobem na wprowadzenie się do własnych czterech kątów, niż jakakolwiek inwestycja powiązana z zakupem rzeczy ruchomej, Owszem, będziemy musieli liczyć się z przeprowadzeniem gruntownego remontu takiego mieszkania, ale nawet łączna suma tych napraw i zakupu pomieszczenia nie będzie wynosiła tyle, co sprzedaż mieszkań nowych. Poza tym o ile lokal nasz pójdzie do remontu, o tyle pewni możemy być miejsca, w którym go kupujemy. Przede wszystkim dlatego ze względu na stan bloku. Gdyby był zły, nie można by było handlować mieszkaniami w nim.